Tippek és Tanácsok

tippek tanacsok

 

 

 

 

 

 

  • Hogyan lehet elkerülni a szénmonoxid mérgezést?

A rendszertelen gázkészülék karbantartás  visszatérő probléma hazánkban. Az emberek rosszul értelmezik a takarékosság kérdését, hiszen az évenkénti karbantartással megspórolt pénz többszöröse kerül kiadásra a rossz hatásfokkal működő készülékek által elfogyasztott többlet gázmennyiség miatt. És az még a szerencsésebb eset, ha csupán többlet pénzügyi kiadást eredményez a karbantartás hiánya, és nem közvetlen életveszélyt okoz.

Súlyos probléma, hogy a kéményseprő-ipari szakmunkás az éves ellenőrzés során csak azt tudja megállapítani, hogy szigetelt-e az ablak és hogy van-e rajta (illetve a helyiségben) légbevezető, azt viszont már nem, hogy elegendő-e a légbevezetőn beáramló mennyiség a gázkészülék megfelelő működéséhez. A füstgáz-levegő áramkör méretezése mérnöki szintű feladat, és nem végezhető el a helyszínen néhány perc alatt.

 

Fontos, hogy minden évben ne felejtse el rendszeresen ellenőriztetni gázkészülékét  egy megbízható gázkészülék szerelő kollégával és kérni szakszerű karbantartást a biztonságos gázkészülék működésért.

A Szén-monoxid MÉRGEZÉS megelőzése érdekében ajánljuk az otthonába a szén-monoxid riasztó elhelyezését, mely figyelmezteti Önt az esetleges szivárgásról. 

A megelőzés érdekében először is vegyük sorra, hogy a gyakorlati tapasztalatok szerint milyen fűtési módok a fokozottan veszélyeztetettek, milyen esetekben fordulnak elő a balesetek.helyettesíti a rendszeres gázkészülék karbantartás fontosságát.

A gázfűtéses lakásoknál elsősorban a belső térben elhelyezett régebbi, nyílt égésterű kazánokra kell fokozottan figyelnünk, mert ezek égéstere közvetlen összefüggésben van a lakás légterével, és ha a kéményben vagy az égéstérben probléma adódik, akkor az égéstermékek (a széndioxid és szénmonoxid is) visszaáramolnak a lakásba. Ugyanez vonatkozik a kéménybe kötött konvektorokra is.
A parapet konvektoroknál elvben ilyen probléma nem adódhat, de mégsem minősíthetjük őket minden szempontból veszélytelennek. Ilyen konvektorokat gyakran olyan lakásokban találunk, ahol a nyílászárók már nem túl jó állapotúak, az ablakok bizony rosszul záródnak. Ezeknél sajnos előfordul, hogy az ablakréseken keresztül az égéstermékek kis mennyiségben, de folyamatosan visszaáramolnak a lakás légterébe. A parapet konvektoroknál tehát fokozottan figyelni kell az ablakok állapotára és a szellőztetésre (szellőztetéskor kapcsoljuk le a konvektort.

Az újra divatba jött kandallók és cserépkályhák ugyancsak a kéményre, a kéményhuzatra érzékenyek. A fűtés megkezdése előtt kötelező a kéményhuzatot ellenőrizni, szükség esetén a kéményt tisztítani.

A nyár és az ősz után az eddig használatlan kéménybe beesett tégla, madártetem szűkítheti le az átáramlási keresztmetszetet, ami az első befűtéskor nagy bajt okozhat. Ezeknél a hagyományos fűtési módoknál a fűtési technikákra is figyelmet kell fordítani. A gyakorlott fűtőknek bizonyára nem szükséges tanácsokat adni, de azért hagy hangsúlyozzuk ki, hogy a túlságosan hamar lefojtott cserépkályhában vagy zárt kandallóban könnyen kialakulhat a tökéletlen égés, vagyis a szénmonoxid termelés, ami az erős fojtás következtében visszaáramolhat a belső térbe.

A szellőző és légbevezető nyílásokat csak a tűz teljes leégése után szabad teljesen lezárni. Nem először tesszük, de külön kell beszélnünk a nyílászáró cserékből adódó veszélyekről. A régi, rosszul záródó nyílászáróknak - az energia veszteségtől eltekintve - volt egy pozitív tulajdonsága; állandó légcserét biztosított a lakásban. 

A korszerű, igen jól záródó nyílászárók beszerelése után a lakástulajdonosok gyakran panaszkodnak a falak penészedésére, ami azt jelzi, hogy a korábbi, természetes légcsere megszűnt. De ez csak a kisebbik baj! A nagyobb az, hogy a nyílt égésterű gázkazán, gázbojler és kéménybe kötött gázkonvektor nem kap elég levegő utánpótlást. A kéménynek nincs honnan szívnia a levegőt, és megfordulhat benne az áramlás iránya; a mérgező égéstermékek visszaáramolnak a lakásba.

Még fokozza a veszélyt, ha egy jól működő, kivezetéssel beszerelt szagelszívót is beindítunk a konyhában. Ekkor már szinte vákuum keletkezik a lakásban, és az elszívó a kéményből fogja visszaszívni a füstöt. Jó néhány tragikus baleset ilyen módon következett be. Figyelnünk kell tehát nem csak a szagelszívó megfontolt működtetésére, hanem arra is, hogy ha lakásunkban nyílászárókat cseréltünk, akkor a megfelelő és folyamatos légcseréről is külön gondoskodnunk kel - pl. az új nyílászárókba épített légbevezető elemekkel, vagy korszerűbb szellőzőrendszerekkel.

Adódhatnak olyan veszélyforrások is,
amiket sokkal nehezebb előre látni, és felkészülni a kivédésükre. Egy korábban jól működő kéménynek megváltozhatnak az áramlási tulajdonságai, mert pl. valami megváltozott a környezetében. Építhettek egy magas falat, új magas épületet a mi kéményünk mellé, ami megváltoztatta a korábbi áramlási viszonyokat (volt rá eset), de sajnos az is előfordult az elmúlt évek szélviharos időszakaiban, hogy a szélorkán fújta vissza a kéményben a füstgázokat. 

A költségesebb, de biztosabb és hosszú távon talán gazdaságosabb megoldás, ha a régi, ma már amúgy is energiapazarló kazánt zárt égésterűre cseréljük ki. Ennél már elvben kizárható az ilyen kéménybaleset. Ha erre nincs módunk, akkor mindenképpen ajánlatos a lakásban szénmonoxid (CO) érzékelőt felszerelni, hogy ha probléma adódik, akkor időben - még éjszakai álmunkban is - figyelmeztetést kapjunk róla.

 

  • Mi a teendő, ha Gáz szivárgást észlel?

Következő biztonsági lépéseket tegye:

Nyissa ki az ajtókat, ablakokat szellőztesse ki a szobát és menjenek friss levegőre
Kapcsolja ki a készüléket, és ne használja, amíg meg nem győződött egy gázkészülék szerelő a készülék biztonságos működéséről
Hívja a Sürgősségi készülék szervizt, hogy biztonságos és gázszerelő által ellenőrzött legyen gázkészüléke.

Tel: 06 (20) 415 83 01

Ha rosszul érzi magát, azonnal forduljon orvoshoz, és mondja el nekik, hogy a tünetek összefüggésben lehet a szén-monoxid-mérgezéssel

  • fejfájás
  • szédülés
  • hányinger
  • légszomj
  • összeomlás
  • eszméletvesztés
  • A szobatermosztát megfelelő elhelyezése!

Fontos a termosztát megfelelő helyének kiválasztása. A leggyakrabban használt helyiségben célszerű elhelyezni, ez általában a nappali. Ne tegye ajtó, ablak mellé, vagy a fűtőtest közelébe. 

A szobatermosztát helyes programozása

Ne legyen a termosztát közvetlen hő- vagy hideg hatásnak kitéve.Néhány termosztát típus kiegészíthető rádióadóval is, ekkor a szobatermosztát a lakáson belül bárhol elhelyezhető. Így fúrás-faragás, vezetékezés nélkül, szabadon ki lehet kísérletezni a termosztát megfelelő helyét. A modern szobatermosztátok segítségével a fűtés be- és kikapcsolását napi, heti, vagy még nagyobb időbontásban lehet programozni.

Termosztáttól függően egy-egy napon belül több fűtési program is beállítható. A programozott be- és kikapcsolás lényege, hogy a napnak csak az igényelt időszakában legyen fűtés. Így elkerülhető az a lehetőség, hogy a kazán akkor is bekapcsol, amikor senki sem tartózkodik a lakásban. Az ilyen termosztát programozásához célszerű előre megszerkeszteni egy napi fűtési menetrendet, melyet a család napi tevékenysége és komfort igénye alapján lehet összeállítani. 

Vezeték nélküli termosztát

A készülék két egységből, egy jeladót is tartalmazó termosztátból és egy vevőkészülékből áll. A termosztát szabadon hordozható a lakásban. A rendszeres vagy hosszabb idejű tartózkodásra használt helységben célszerű elhelyezni úgy, hogy az a szoba természetes légmozgásának irányába kerüljön, de huzat, vagy rendkívüli hőhatás (pl. napsugárzás, hűtőszekrény, kémény stb.) ne érhesse.

A hőfokszabályzó, programozható, napi 6 kapcsolási lehetőség, a készüléktől 50 m távolságig működtethető. A hét minden napjára külön-külön, egymástól függetlenül megválasztható kapcsolási időpont és minden kapcsolási időponthoz más-más szabadon megválasztható hőfok beállítására van lehetőség.

  • Kényelmes, praktikus nyaralófűtés!

Mennyiben különbözik egy alkalmilag használt nyaraló fűtése egy családi háztól vagy lakástól? Sokban, és alapvetően. Az állandó fűtési megoldásoknál első helyen szerepel a gazdaságosság, hiszen folyamatos fűtésről van szó, ami jelentős költségekkel jár. Egy alkalmi nyaralófűtésnél is fontos lehet a gazdaságosság, de egyéb kényelmi és praktikussági szempontok is előtérbe kerülnek.

Tavasztól őszig használt nyaralóban a fűtésre csak alkalmilag van szükség – igaz erre akár a nyár közepén is lehet példa. Biztosan nem kell nagy hidegekkel dacolni, nem külső mínuszokból kell a belső térben 20 fokos meleget varázsolni, de 5-10 fokos hőmérséklet emelésre bármikor szükség lehet.

 

Fűtés klímával

Igen alkalmas például erre a feladatra a hűtő-fűtő split klíma, ami amúgy is logikus felszerelése egy nyaralónak. A készülék fűtő üzemmódban hőszivattyúként – tehát Gazdaságos alkalmi fűtés split klímávalgazdaságosan – állítja elő a meleget, kitűnően automatizálható, programozható, és rendkívül gyors. 

A bekapcsolása után pár perccel már intenzíven fújja a meleget. Téli hidegben ugyan nem lenne alkalmas fűtőberendezés, mert a kültéri egysége nincs felkészítve erre az üzemmódra, de alkalmi nyaralófűtésre az egyik legjobb megoldás.
Ugyancsak jó megoldást jelenthetnek nyaralóban az elektromos infra fűtések. Hasonló előnyös tulajdonságokat lehet felsorolni mellette, mint a fűtő klímánál; gyors (a bekapcsolás után azonnal érezhető a hősugárzás), kitűnően automatizálható, programozható. Ha kell, egy mobiltelefonnal a távolból is bekapcsolható, és nagyon kellemes komfortérzetet ad. A fűtő klímával ellentétben zajtalan. Az elektromos felületfűtések – padló és falfűtés hasonló megoldást jelentenek.

Ügyfélszolgálat

HÉTFŐTŐL - PÉNTEKIG
08:00-19:00-ig

Telefon:

+36 (70) 248 54 15 

Esti / hétvégi ügyeleti telefonszám:

+36 (20) 415 8301

Pár érv mellettünk!

  • Képzett szakemberek!
  • Minőségi munkavégzés, megbízhatóság!
  • Minden elvégzett munka után Garancia!
  • Gyors alkatrész beszerzés!
  • Rendelkezésére állunk a nap 24 órájában!
  • Gyors kiszállás Budapesten belül!
  • Elégedett ügyfélkör!
  • Referenciák!

Ügyfeleink rólunk írták

Lackó Mária  2015-11-20

"Kerti csap javítására kértem fel a szakembereket. Hívtam, visszahívást ígértek, amit be is tartottak, Gyorsan ,pontosan elvégezték a munkát. Elégedett vagyok a szakemberek munkájával."

Harmati Angéla 2015-09-26

"Maximálisan elégedett vagyok. Hozzáértő, alapos szakember. A helyreállítás után még ellátott pár jó tanáccsal, amit ezúton is még egyszer köszönök. Ajánlom mindenkinek."

Örk Ferenc 2015-08-02

"Nagyon megbízható és gyors szerelő. Megkeresésemre egyből reagált és már másnap meg is csinálta.Tisztán és szépen dolgoznak, csak ajánlani tudom Őket."

Simon Zoltán  2015-07-14

"Maximálisan meg voltunk elégedve Köves Szilárd úrral, kifejezetten örültünk, hogy még hétvégén is kiszálltak és megjavították a WC tartályunkat"

Molnár Gábor 2015-05-27

"Köves Szilárd, és csapata igazi szakemberek, akik gyorsan precízen végezték el a megrendelt munkát. Mindenkinek csak ajánlani tudom Őket, ha bírják szusszal a sok megrendelést."

Kiss Lívia 2015-01-06

"Nagyon gyorsan és nagyon szakszerűen elvégezték a munkát. Segítettek a megbeszélten felüli apróbb feladatokban, ajánlom Őket választani! :)"

Köszönjük a dicsérő szavakat! 

Budapest

minden kerületében
DÍJMENTES
kiszállással dolgozunk!

budapest teruletek

Pest megyében

az alábbi településeken tudunk
az Ön segitségére lenni:

pestmegye teruletek

Biatorbágy, Budakeszi, Budaörs,
Csömör, Dunakeszi, Ecser, Fót,
Gödöllő, Göd, Gyál, Gyömrő,
Kerepes, Kistarcsa, Maglód,
Nagytarcsa, Pécel, Szentendre,
Üllő, Vecsés